Dokonalé čištění a odlíčení je tím nejdůležitějším krokem v péči o naši pleť. Podstatou čištění pleti není jen zbavit ji nečistot a líčidel. Zbavujeme se také odumřelých buněk a připravujeme ji na to, aby byla schopná přijmout účinné látky z dalších přípravků.
Velice často se setkávám s tím, že si ženy pleť čistí pouze večer a ráno jim to nepřipadá důležité. Nebo říkají, že si pleť čistit nemusí, protože se nelíčí.
To je ale zásadní chyba!!!
V dnešním článku si řekneme, proč je důležité si pleť odlíčit ráno i večer a to i v případě, že se nelíčíme.
Pleť je nutné čistit ráno i večer, a to i když se nelíčíme !!!
Čištění pleti večer před spaním:
To proč je nutné si pleť čistit večer, je nám asi všem jasné. Během celého dne se na pleti usazují nečistoty z ovzduší, prach, pyl atp. Je nutné také odstranit make-up. Také je nutné se zbavit potu a mazu. Nedostatečné čištění způsobuje předčasné stárnutí pleti, které mají na svědomí volné radikály, které narušují a ničí kožní buňky. Díky tomu dochází k úbytku elastinu a kolagenu a tím se nám začínají tvořit vrásky. Večer je tedy nutné pleť zbavit nečistot a odumřelých buněk a následně ji hydratovat, vyživovat a regenerovat pomocí přípravků dle typu naší pleti.
Čištění pleti ráno po probuzení:
Naše pokožka má úžasnou samočistící schopnost. V noci, když odpočíváme, tak naše pleť pracuje. Skrze pokožku dochází k vylučování škodlivých látek, které se usadily hluboko uvnitř a i přes večerní péči v ní zůstaly. Jde např. o nikotin, škodliviny z ovzduší nebo také ty z jídla,…. Všechny tyto nečistoty a škodliviny máme ráno po probuzení na obličeji a pokud ho nevyčistíme, zůstane naše pleť znečištěná a zanešená, což zajisté nechceme. I když použijeme krém, tak z něho ucpaná pokožka nebude schopná přijmout účinné látky.
Dovolme své pleti dýchat a použijme vhodné čistící přípravky!!! Naše pokožka nám bude vděčná a jako odměnu získáme čistou a zářivou pleť. To za to určitě stojí, co myslíte?
Jak dokonale vyčistit pleť?
Čištění pleti by mělo vždy zahrnovat minimálně dva přípravky, a to:
1). Čistící přípravky na tukovém základě – tedy ty, které umí odstranit látky rozpustné v tucích (např. kožní maz, make-up,… ). Tyto přípravky je nutné následně opláchnout vodou, nebo vatovými tamponky namočenými ve vodě.
Patří sem např.:
2). Čistící přípravky na vodním základě – tedy ty, které odstraňují nečistoty rozpustné ve vodě (např. pot), pleť zároveň dočišťují, tonizují, vyrovnávají PH pokožky a osvěžují. Tyto přípravky už se neoplachují, zůstávají na pleti.
Patří sem např.:
Někdy, když máme silný make-up, je dobré večer použít tři přípravky a to nejprve čistící olej – který si krásně poradí i s voděodolným make-upem, následně omýt pokožku čistícím mlékem nebo gelem a poté ještě dočistit pleťovou vodou nebo tonikem. Po této proceduře máme jistotu, že na naší pleti nezůstalo nic, co tam nepatří a je dokonale připravena pro absorbci účinných látek ze sér a krémů.
Odstranění make-upu z očí a rtů:
Já osobně jsem zastáncem toho, že oči a rty si zaslouží speciální péči. Pokožka v okolí očí je mnohem tenčí, než jinde na těle a je tedy mnohem náchylnější k tvorbě vrásek. Proto je dobré používat speciální šetrné přípravky. V této oblasti zapomeňte na tlak a drhnutí, vše je nutné provádět jemně a ohleduplně. Namočte si vatový tamponek vodou, vyždímejte a poté kápněte několik kapek odličovače. Přiložte na zavřené oči a několik vteřin vyčkejte, poté šetrně smývejte směrem od vnějšího k vnitřnímu koutku oka a od shora dolů. Hlídejte si tlak, vše je nutné dělat opatrně. Pokud cítíme pálení, štípání nebo nám natékají oči, je něco špatně. Nezbývá než zkusit jiný odličovací přípravek!!! Já jsem vyzkoušela hooodně moc přípravků než jsem si našla ten správný, který vyhovuje mým citlivým očím. Pokud nosíte jednorázové kontaktní čočky, vždy si je před odličováním vyjměte!
Proč nestačí obličej omýt jen vodou a proč není vhodné používat mýdlo?
Jak už jsem tu psala několikrát, “domácí péče tvoří až 70% úspěchu v péči o pleť”. Z tohoto důvodu se svých klientek vždy, když jsou u mě poprvé ptám na to, jak vypadá jejich domácí péče. Velice často slýchám, že se pouze opláchnou vodou, nebo že si omyjí obličej mýdlem.
Já se jim snažím vždy vysvětlit, že obyčejná voda a mýdlo nestačí. Proč? Obyčejná voda není schopná rozpustit nečistoty na bázi tuku (např. kožní maz). Je to jako kdybychom mastnou pánvičku od oleje pouze opláchly vodou a nepoužily nic na odmaštění. Co se stane? Ano, přesně, pánvička zůstane mastná a tedy i znečištěná a stejně tak je to i s pletí. Pleť je nutné odmastit, aby mohla volně dýchat a byla připravená přijímat účinné látky z krémů, sér a podobně.
A proč není vhodné používat běžná tělová mýdla? Mýdla naši pokožku vysušují a dráždí, na obličeji je kůže tenčí a jemnější než na zbytku těla. Obličej tedy potřebuje jemnější a vhodnější přípravky. Pokud se tedy nejedná o speciální mýdla, která jsou určena přímo na obličej, ta jsou v pořádku.
Čištěním a odličováním pleti nedochází pouze k odstranění nečistot, ale díky krouživým pohybům svou pokožku masírujeme a tím zlepšujeme prokrvení pokožky a dochází i k rozhýbání lymfy v oblasti obličeje. Zbavujeme pleť škodlivin, odumřelých buněk a připravujeme ji na další pěstící péči. Na oplátku získáváme čistou a zářivou pleť bez pupínků a s minimem vrásek.
Péče o pleť musí být komplexní. Klíčem je porozumění pleti, výběr správných produktů a pravidelná péče. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, pokud si nejste něčím jistí, zajděte na konzultaci do kosmetického salonu (do mého salonu se můžete objednat zde), popřípadě mě kontaktujte zde a můžeme si domluvit schůzku online.